KAPAT
Otomasyon,Haber,News,Automation Turkey,Proses
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE İLETİŞİM
04 Aralık 2016 Pazar
Konjonktür Salatası19 Aralık 2013

GOOGLE TRANSLATE

Solar Energy news

GAZETELERCNC Programlama Kitabı Yayınlandı

CNC Programlama Kitabı Yayınlandı

Tarih 22 Şubat 2008, 14:52 Editör OtomasyonHaber

Makine imalat sektöründe ürün kalitesi büyük ölçüde kullanılan tezgah ve teçhizata bağlıdır.

CNC Programlama Kitabı Yayınlandı

Makine imalat sektöründe ürün kalitesi büyük ölçüde kullanılan tezgah ve teçhizata bağlıdır. Bu sektörde CNC torna ve freze tezgahları çok önemli bir yer tutmaktadır. CNC tezgahlarda, klasik tezgahlara göre daha hassas, kaliteli ve hızlı üretim yapılabilmektedir. CNC tezgahlar programlanabilir olduğu için operatör hatalarından kaynaklanan parça bozulmaları en aza indirgenmektedir.

 

Siemens, günümüzde oldukça yaygın kullanılan CNC tezgahları için Sinumerik kontrol sistemlerini geliştirmiştir.

 

CNCtezgahlarprogramlanırken yaygın olarak iki yöntem kullanılmaktadır. Bunlar, ISO kodları (M,G) ile programlama ve diyalog yöntemi ile programlama yöntemleridir. Diyalog programlama

yönteminde M ve G kodlarını ezberlemeye gerek yoktur. İşlenecek profil veya operasyon parametreleri tanımlanarak program yapılır.

 

Sinumerik Kontrol Sistemleri hem ISO kodları ile prog-ramlanabilmekte hem de kendine özgü kullanımı kolay diyalog yöntemlerini kullan-

maktadır. Torna tezgahları için Shop-Turn modülü, freze tezgahları için ise ShopMill diyalog modülü geliştirilmiştir. Aynı kontrol sisteminde, hem ISO hem de diyalog sistemi olduğu için programcı isterse ISO kodları program yapabilir isterse diyalog sistemi ile program hazırlayabilir.

Makine imalatçıların CNC tezgahlarını Sinumerik  ile kolaylıkla programlamasını ve daha fazla verim almasını sağlayacak Türkçe kitap, geçtiğimiz aylarda Asil Yayın tarafından piyasaya sunuldu. “Sinumerik Kontrol Sistemi ile CNC Torna ve Frezelerin Programlanması” adlı  kitap Siemens Hareket Kontrol Sistemleri Bölümünden ürün yöneticisi Taner Okayı, Gazi Üniversitesi’nden Prof. Dr. Mahmut Gülesi, Gazi Üniversitesi’nden Yrd.Doç. Dr. Abdulkadir Güllü ve Gazi End.Meslek Lisesinden Özkan Avcı’nın işbirliği ile yayınlandı.

 

Hazırlanan bu kitap Sinumerik Kontrol Sistemi’ne sahip CNC torna ve freze tezgahlarını programlayabilmek için gerekli açıklama ve uygulamaları içermektedir.

 

Kitabın, 1. Bölümünde tezgah kontrol paneli tanıtılmıştır. 2. Bölümde, Sinumerik ISO torna operasyonlarını programlama ve 3. Bölümünde, Sinumerik ISO freze operasyonlarını prog-    ramlama anlatılmıştır. Hem torna hem de freze için gerekli çevrimler örneklerle açıklanmıştır. 4. Bölümde, ShopTurn ile torna operasyonlarını programlama ve 5. Bölümde de ShopMill ile freze operasyonlarını programlama uygulamalı olarak anlatılmıştır. 6. Bölümde ise, uygulamalara yer verilmiştir.

 

Sinumerik Kontrol Sistemi ile programlamayı öğrenmek veya öğretmek isteyenlere faydalı olacağına inandığımız bu kitabı yine Asil Yayın’ dan (Tel.0312 230 28 80) temin edebilirsiniz.

Bu haber 8856 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Güncel Haberler

Tesis Yönetimi ve Bakım Teknolojileri Fuarı Düzenlendi

Tesis Yönetimi ve Bakım Teknolojileri Fuarı Düzenlendi 21-23 Nisan 2016 tarihlerinde Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı, 2 önemli etkinliğe ev sahipliği yaptı

Mitsubishi Electric, M80 ve M800 serisi CNC kontrol ünitelerinin lansmanını yaptı

Mitsubishi Electric, M80 ve M800 serisi CNC kontrol ünitelerinin lansmanını yaptı Elektrik, elektronik ve otomasyon alanında dünya devi olan ve üç yıldır Türkiye pazarında kendi yapılanmasıyla faal...

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

  • Bu ay haber eklenmedi.

ANKET

Sitemize Nasıl Ulaştınız
Tüm Anketler

Sitemizdeki yazy, resim ve haberlerin her hakky saklydyr. Yzinsiz,kaynak gösterilmeden kullanylamaz.
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi