KAPAT
Otomasyon,Haber,News,Automation Turkey,Proses
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE İLETİŞİM
04 Aralık 2016 Pazar
Konjonktür Salatası19 Aralık 2013

GOOGLE TRANSLATE

Solar Energy news

GAZETELERBasınç Transmitterlerinin Kullanım Alanları

Basınç Transmitterlerinin Kullanım Alanları

Tarih 10 Ocak 2010, 22:00 Editör OtomasyonHaber

Basınç Transmitterlerinin Kullanım Alanları

Basınç Transmitterlerinin Kullanım Alanları
Alfa Elektronik

Sıvı ve gazlar moleküler etkileşim nedeniyle içinde bulundukları kabın veya hattın yüzeylerine kuvvet uygularlar. Bu kuvvetin kontrol edilebilmesi için ölçülebilir olması gerekir. Dolayısıyla basıncın ölçülmesini sağlayan sensör ihtiyacı ortaya çıkar. Bu sensörlere basınç sensörleri denir. Transmitter ise ölçülen fiziksel büyüklüğü, özelliği ya da durumu kullanılabilir bir elektriksel büyüklüğe çevirir.

 

Transmitter, petrokimya gibi proses endüstrilerinde (örneğin basınç transmitteri) transdüser yerine kullanılan bir terimdir. Basınç transmitterleri ölçüm ve kumanda sistemlerinde hissedici eleman olarak kullanılırlar. Ölçüm sistemleri bir ya da birden çok nicel büyüklüğün ölçülmesini ve elde edilen bu bilginin gösterilmesini sağlar. Kumanda sistemleri ise bir değişkenin istenen bir değerde kalmasını sağlar. Ölçülen büyüklük nicel bir değişken, bu değişkenin bir özelliği ya da bir durumu olabilir.

Basınç transmitterleri, temelde bağlandığı yerdeki akışkanın, eriyik malzemenin veya gazın basıncını izlemede kullanılırlar. Transmitter, istenen basınç değerlerine geldiğinde sinyal çıkışı verir ve hattaki veya kaptaki basıncın sürekli izlenmesine yardımcı olur.

Basınç ölçüm ve kontrol amaçlı; standart basınç transmitterleri, düşük basınç transmitterleri, fark basınç transmitterleri, ex-proof seri basınç trasmitterleri, eriyik basınç transmitterleri, basınç şalterleri her türlü makina imalatında, kimya-petrokimya endüstrisinde, gemi endüstrisinde, gıda endüstrisinde, ısıtma ve havalandırma endüstrisinde, gaz endüstrisinde, ilaç endüstrisinde, altyapı ve çevre teknolojilerinde kullanılmaktadır.

Farklı basınç transmitter tipleri ve kullanıldıkları yerler

Kaplardaki sıvı basıncının ve seviyesinin ölçülmesinde, plastik enjeksiyon sektöründe son dönemlerde sıklıkla eriyik basınç transmitterleri ve gıda sektörü alanında da Flush diyafram basınç transmitterleri kullanılmaktadır.
Sıvı seviyesinin sürekli ölçümünde en eski ve sık kullanılan yöntemlerden biri kabın içerisindeki sıvının tabana uyguladığı hidrostatik basıncın ölçümüdür. Tankın alt yüzeyinde bulunan sensör, hidrostatik basıncı sıvı seviyesi ile orantılı bir akım sinyaline çevirir. İçerisinde silikon yağı ve metal veya seramik diyaframa ihtiva eden yarı iletken transmitter, hassasiyet ve sürekliliği arttırmak için kullanılır. Daldırma tip seviye transmitterlerinde atmosferik basınç ile kompanzasyonun sağlanması amacıyla, hidrostatik basınç transmitteri kablosu içerisinde bir de hava tüpü bulunur. Hidrostatik basınç, sıvı sütununun yüksekliği ve sıvının özgül ağırlığının çarpımıdır.

Son zamanlarda ekstrüsyon makineleri ile polimer malzemenin eritilmesi işleminde, ekstrüder kafasındaki eriyik malzemenin basıncını ölçebilmek için eriyik basınç sensörleri kullanılmaktadır. Polimer basıncının ölçülmesi ekstrüsyon prosesinde kontrolün en önemli noktasıdır. Bu sensörler 350-400ºC’ye kadar yüksek sıcaklıklarda bile basıncı sürekli olarak algılayabilmektedir. 100 bar seviyelerinden başlayıp 2000 bara kadar çalışan modelleri vardır. Eriyik basınç sensöründen alınan değerler üretilen ürünün kalitesini ve akışkan malzemenin dinamiğindeki değişimleri algılamayı sağlar.

Gıda endüstrisinde ise hijyen zorunlu olup, kullanılan tüm enstrümanlar bu koşullarda çalışmaya elverişli olmalıdır. Bir proseste kullanılacak basınç transmitteri seçimini yaparken aşağıdaki sorulara verilecek yanıt, kullanılacak ürünün tespit edilmesinde etken faktörlerdendir:

a) Sensör diyaframı ile temas eden akışkan nedir,

b) Bu akışkanlar hangi sıcaklıkta donar (katılaşır),

c) Çalışılmayan durumlarda bir asitli ortam söz konusu mudur.

Bu tip problemlerden kurtulmak için flush diyaframlı basınç transmitterleri özellikle gıda endüstrisinde ve transmitterin yapısına zarar verebilecek sıvıların basıncının ölçümünde kullanılmaktadır.

Algılayıcı membran dış ortamdan uzak, basıncı ölçülecek olan sıvı veya eriyik malzeme ile temas eden yüzey ise paslanmaz yapıda olmalıdır.

Örneğin mazot, fuel oil veya sıvı çikolata gibi içinde partikül barındırabilecek ve hızlı donabilen maddelerin basıncının ölçümünde flush diyaframlı basınç transmitterleri standart tiplerin yerine tercih edilmektedir.

Bu haber 10462 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Teknik Bilgiler

Güç kalitesi ölçümü yapmadan önce bilmeniz gereken 6 nokta

Güç kalitesi ölçümü yapmadan önce bilmeniz gereken 6 nokta Güç kalitesi ölçümü yapmadan önce bilmeniz gereken 6 nokta

Hedef Sektörleri ve Uygulamalarıyla ePAC

Hedef Sektörleri ve Uygulamalarıyla ePAC M580 ePAC'ın benzersiz özellikleri bu cihazı su ve atık su işleme tesisleri, uzak pompa istasyonları ve boru ha...

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

  • Bu ay haber eklenmedi.

ANKET

Sitemize Nasıl Ulaştınız
Tüm Anketler

Sitemizdeki yazy, resim ve haberlerin her hakky saklydyr. Yzinsiz,kaynak gösterilmeden kullanylamaz.
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi