Patlaç valf nedir,Nasıl çalışır

KULLANILDIĞI YERLER: PATLAÇ SOLENOİD VALFLERİ, genellikle Çimento, Seramik, Boya, Yem Termik santraller, Beton santralleri, Deterjan, Can, Demir Çelik Sanayiinde jet filtreler de (Torbalı Filtre) biriken tozları silkeleme veya bunkerlerde biriken toz maddelerin katılaşmasını önlemek amacıyla kullanılır.

PATLAÇ VALF  SERİLERİ:
Patlaç solenoid valfler de, diğer iki yollu solenoid valfler gibi çalışır. Ancak giriş ve çıkış bağlantıları 90 derece açı oluşturur. Bu nedenle havayı darbe (şok) şeklinde gönderme özelliği vardır. Onun içindir ki hava şoklama (PATLAÇ VALFLER) adı ile bilinir.Yalnız enerji verilince normalde açık konuma geçer ve basınçlı hava darbesini çok kısa bir süre darbe şeklinde verir.Enerji verilmeye devam edilse bile gecirgenlik darbe şeklinde devamlı değildir.O nedenle kısa süre,belirli aralıklarla enerji verilerek görev yaptırılırlar.
PATLAÇ SOLENOİD VALFLER’İN UYGULANMA ŞEKİLLERİ:
TORK PATLAÇ SOLENOİD VALFLERİ
montaj yapılacağı yere iki şekilde bağlanır;
a)bobin kısmı üzerinde 
b)bobin kısmı ile gövdesi ayrılarak bağlanır.Patlaç solenoid valferi, bobin  gövdenin üzerinde montajlı olarak toz filtre sistemine bağlanırsa kumandayı zaman rölesinden
alır ,zaman rölesi de kumandayı fark basınç rölesinden alrak sistemi kontrol eder.
 
TORK PATLAÇ SOLENOİD VALFİN
iki kısma ayrılarak montaj yapılma durumunda 1.kısım valf gövdesi 2. kısım ise valf gövdesine kumanda eden bobinli bölümdür. Bobin kısmı gövdeden ayrılarak yapılan montajlar daha ziyade suya, toza veya herhangi bir akışkana karşı bobini daha iyi korumak içinder. Bu şekilde montajlarda elektrikli bağlantı vana gövdesinden daha uzakta bir yerde monte edilmiştir. Bobinler alüminyum bir kutu içine yerleştirilirler.Uzaktan kuman
da sistemi uygulanan patlaç valfler bobinsiz tiplerdir.Ayrıca zaman rölesi de uzaktan kumanda kutusu içindeki solenoid
valflere kumanda eder.
Burada hava kumanda kutusu T-PUK daki 1/4″  iki yollu solenoid vaflerden cıkan  hortum  ile basınçlı hava Patlaç valfinin kumanda girişine irtibatlandırılırlar. Patlaç Valfin gövdesinen şoklama işlevi yapması için, kumandası alüminyum kutu içindeki bobine enerji verilerek sağlanır.

PATLAÇ SOLENOİD VALFLERİ şoklama işlevini milisaniye mertebeleri gibi kısa ber zaman dilimi içinde devrede kalmasıyla yerine getirebilmektedir.
TORK PATLAÇ zaman röleleri ile bu valfleri kumanda etmek mümkündür. Zaman röleleri 4-8-12, 18-24 adet çıkışlı, koruyucu bir kutu içinde, patlama süresi ve bekleme süresi aralığı ayarlanabilir özelliklerde imal edilmektedir. 
PATLAÇ SOLENOİD VALFLERİN ÇALIŞMA PRENSİPLERİ 
Patlaç Solenoid valfleri tek diyaframlı veya çift diyaframlı imal edilirler. 3/4″ ve 1″ gibi bağlantı ölçüsü olanl solenoid valfler tek diyaframlıdır. 1 1/2″, 2″ gibi büyük bağlantı ölçülü solenoid valfler tek diyaframlı veya çift diyaframlıdırlar. Çift diyaframlı valfler tek diyaframlı valflere göre işletme açısından avantajlıdırlar.
ÇİFT DİYAFRAMLI VALFLERİN AVANTAJLARI:
Hava şoklamayı daha şiddetli yapar.Daha fazla sayıda torbaya etki eder. (%40 gibi)Daha uzun süreli aralıklarla enerji verilip şoklama yapılır.Diyaframları daha uzun ömürlü olur.Kompresör havasından tasarruf sağlayarak enerji tüketimi azalır.Patlaç Solenoid valfleri diyaframlı valfler olduğundan, diğer diyaframlı solenoid valfler gibi, gerekli basınç farkı oluşmadan açma kapama işlevini (bobinler enerjili olduğu halde) yerine getiremezler. Solenoid valfin girişineuygulanan basınç min. 0.5 kg/cmolmalıdır. Bu durumda diyaframlı solenoid valflerin bobinleri enerjilendiğinde açma kapama yapabilme şartı oluşmuş demektir. Solenoid valfin girişindeki basınçlı hava, normalde kapalı valfin diyaframına alttan tazyik yapar. Açıkta kalan diyaframın alt yüzeyinin tümü bu basınçtan eşit oranda etkilenir. Diyafram üzerinde bulunan 1-2 mm çaplı bir delikten bu basınçlı hava valf diyaframının üst yüzeyine de geçer. Bu yüzeye de basınç tazyiki yapar. Solenoid valfin, diyaframının alt kısmı, üst kısmı, Solenoid valf kapağı altı, komple basınçlı hava ile dolar ve burada hapsolmuş vaziyette bekler. Solenoid valfin üst kapak üzerinde valfin kumandasını sağlayan bobin, kovan ve içinde çekirdek bulunur. Kovan içindeki çekirdek üzerindeki yayın bastı kuvveti ile hapsolmuş vaziyetteki havanın tahliye yolunu da tıkamaktadır.Solenoid valfin bobini enejilenince kovan içindeki çekirdek mıknatıslanarak yayın kuvvetini yener ve yukarı doğru hareket ederek valf diyaframı üzerinde hapsolunmuş havayı dışarışa tahliye eder. Bu sırada diyaframın altındaki basınçlı hava diyaframın üzerine çıkıp basınç dengesini yeniden kısa sürede sağlayamaz. Oluşan bu basınç dengesizliği nedeniyle diyafram yukarı hareket eder ve valf açık pozisyona gelir. Şoklama olayı da bu şekilde gerçekleşmiş olur.Çift diyaframlı solenoid valfle bu olay iki kez gerçekleşir. Önce en üstteki küçük diyafram havası tahliye olur. Bu durumda, küçük diyafram büyük diyaframın havasını boşaltır. Bu şekilde daha hızlı bir şekilde fark basıncı oluşturulmuş olunur ve şoklama iki kat daha şiddetli olur.Patlaç valfleri normalde kapalı valf olup, şoklama olayını gerçekleştirince normalde açık hale gelir. 50-120 milisaniye enerji verilerek şoklama gerçekleşir. Şoklama yapma aralığı ise işletmeci tarafından ayarlanır..SMS TORK sitesinden alıntıdır..

Author: Mustafa Fazlıoğlu

Mustafa FAZLIOĞLU;1990 yılı İ.T.Ü Elektrik Mühendisliği Mezunu. Mustafa FAZLIOĞLU 1990 yılından beridir Elektrik Mühendisliğinin yanısıra Teknik Medya’da faaliyet göstermektedir. www.elektrikhaber.com , www.mustafafazlioglu.com.tr, www.guneshaber.net, www.otomasyonhaber.net haber portalları bir Mustafa Fazlıoğlu yapımıdır......