World of Industry (Win 2023) Fuarı, 7-10 Haziran 2023 tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi’nde gerçekleşti.

World of Industry (Win 2023) Fuarı, 7-10 Haziran 2023 tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi’nde “Endüstri Gelecekle Buluşuyor” mottosuyla imalat sanayini buluşturdu.

Türkiye, Avrupa, Asya ve Orta-Doğu bölgelerinden 500’ün üzerinde katılımcı firmanın yer aldığı fuarı, dünya genelinden ortalama 100 ülkeden 39 binin üzerinde sektör profesyonelleri ziyaret etti. Sektörü domine eden başlıca ülkeler arasında yer alan Almanya, Tayvan, Çin ve Kore ise özel ülke pavilyonlarında en yeni ürün ve teknolojilerini sergiledi. 

Fuar alanı büyüklüğü 28 bin m2’ye ulaşan WIN EURASIA’da bu yıl 6 salonda ‘Enerji, Elektrik & Elektronik Teknolojileri’, ‘Kaynak ve Robotik Kaynak Teknolojileri’, ‘Lojistik, Tedarik Zinciri Yönetimi & İntralojistik Çözümleri’, ‘Endüstriyel Üretim Makinaları’ ve “Endüstriyel Otomasyon & Fabrika Otomasyon Sistemleri” sektörlerine dair ürün grupları yer aldı.

İmalat sanayinin otomasyon ve robotik teknolojilere dönüşümünde öncü rol üstlenen WIN EURASIA’da bu yıl 5G teknolojisi ile desteklenen ve metaverse aracılığıyla kontrol edilebilen ‘Endüstri 5.0: Geleceğin Fabrikası’ ilk kez 5G Arena’da kamuoyuna tanıtıldı.

Dünyanın en önemli endüstriyel ticaret fuarı olan HANNOVER MESSE’nin bölge pazarındaki temsilcisi olan WIN EURASIA Fuarı, 7 Haziran’da İstanbul Fuar Merkezi’nde düzenlenen resmi açılış töreni ile ziyarete açıldı. Tören, İTO Başkanı Şekib Avdagiç, MAKFED Başkan Yardımcısı M. Sefa Targıt ve Deutsche Messe AG Kıdemli Başkan Yardımcısı Arno Reich’in ve WIN EURASIA destekçisi sivil toplum örgütleri, katılımcı firma temsilcileri, sektör profesyonelleri ve basın mensuplarının katılımıyla gerçekleşti.

Hannover Messe ve Win Eurasia güçlü bir ağ yaratıyor..

Açılış konuşmasını yapan Deutsche Messe AG Kıdemli Başkan Yardımcısı Arno Reich, “Dört gün boyunca dünyanın dört bir yanından gelen ve imalat sanayiini her yönden 360 derece temsil eden çok çeşitli sektörlerden ticaret profesyonellerini İstanbul’da aynı çatı altında ağırlamaktan mutluluk ve heyecan duyuyoruz. WIN EURASIA, 1996 yılından bu yana dünyanın en büyük 10 fuar şirketinden biri olan Almanya merkezli Deutsche Messe AG’nin Türkiye’deki fuarlarını düzenleyen Hannover Fairs Turkey tarafından organize ediliyor. Deutsche Messe AG dünyanın önde gelen fuar şirketlerinden biri. Her yıl Almanya’da ve yurtdışında başta HANNOVER MESSE olmak üzere 150’den fazla ihtisas fuarı düzenliyoruz. HANNOVER MESSE ve WIN EURASIA, sizi dünyanın dört bir yanındaki üreticiler, yatırımcılar ve ihracatçılarla buluşturan güçlü bir ağ yaratıyor. Bizler, güvenli ve son derece verimli bir ticaret ortamında yüksek standartlar sunuyoruz. Böylece, yaratılan sinerji sayesinde ticaret ağınızı genişletebilir, yeni iş birliklerine imza atabilir ve yeni ortaklıklar kurabilirsiniz. Başarılı ve ilham verici bir fuar diliyorum.” dedi. 

Pandemi koşullarına rağmen ihracatımızı son 5 yılda yüzde 9 arttırdık..

MAKFED Başkan Yardımcısı M. Sefa Targıt, WIN EURASIA Fuarı, endüstri alanında makine ve imalat sistemleri ile ilgili teknoloji ürünlerini Türkiye’de tanıtmaya ve tanımaya imkân sunan önemli bir buluşma noktamızdır. Fuarda bugünün ve geleceğin dijital çözümlerini görebileceğiz. Bu bakımdan ilginç bir fuar deneyimi yaşayacağız.” dedi. Makinelerin dünya ticaretinde çok önemli bir yer tuttuğunu ve kilit bir öneme sahip olduğunu belirten Targıt, “Makine pazarının, 2022’de yaklaşık olarak 50 milyar dolar seviyesine çıktığını hesaplıyoruz. 2022’de serbest bölgeler de dahil olmak üzere 25,5 milyar dolar ihracat yapma becerisini gösterdik. Kendi rekorumuzu kırdık. Pandemi koşullarına rağmen son 5 yılda ihracatımızı her yıl ortalama yüzde 9 arttırdık.” şeklinde konuştu.

Makine endüstrisi, Endüstri 4.0’ın merkezinde yer alacak..

İklim değişikliği ile mücadelede sanayi dönüşümünü şart kılan Yeşil Mutabakat sürecine de değinen Targıt, “Daha az hammadde, daha az enerji sarf ederek daha çok iş ve daha çok üretim yapan yöntemler geliştirmek, emisyonu, atığı düşük makine ve sistemler tasarlamak, yeşil enerji üretimiyle ilgili yeni teknolojiler ve sistemler ortaya çıkarmak bu ikiz dönüşümün, dijital ve yeşil dönüşümün odağına bizim sektörümüzü koyuyor. Şu anda makine sektörü Endüstri 4.0’ın etrafında dönüyor gibi dursa da bu döngü içerisinde bir süre sonra makine sektörü bu döngünün merkezine kayacak ve bütün üretim, insani ilişkiler, makine sektörünün etrafında dönecektir.” dedi.

İstanbul Dünya Ticaret Merkezi konusunda net duruşlarını ifade eden Avdagiç, “İstanbul Dünya Ticaret Merkezi kesinlikle sadece kaliteli fuar mekânı sağlayan bir şirket misyonuyla faaliyetlerini devam ettirecektir. Onun dışında burada bu güzel fuarları yapan firmaların alternatifi bir çalışmanın içinde olmayacaktır. Bu konuda kırmızı çizgimiz vardır. Bu konudaki en önemli çözüm ortağınız olan Hannover Fairs Turkey başta olmak üzere bütün kaliteli, nitelikli fuar yapmak isteyen, büyük, küçük, orta tüm fuar organizatörleri için çalışmalara devam edeceğiz.” dedi.

Metaverse ve Robotik Teknolojiler etkinlik programına damgasını vurdu..

Fuarda bu yıl da uzman keynote konuşmacıların sektöre dair en yeni teknolojileri ve en güncel konuları gündeme taşıyacakları uluslararası nitelikli Robotik Konferansı, Metaverse Konferansı gibi konferanslar, paneller ve seminerler yer alıyor. Uzman konuşmacıların yer aldığı Konferans programında “Robotizasyonun Çeviklik ve Esnekliğe Katkısı”, “Endüstriyel Robotlu Tesis Çözümleri İçin Yatırımcı Perspektifi”, “Neden ve Ne Zaman Kollobratif Robot?” ve “Makinelerin Yükselişi: Robot İstihdamının Geleceğe Etkisi” gibi öne çıkan başlıklar yer aldı.Son iki günde ise ağırlıklı olarak yeşil dönüşüm ve yenilenebilir enerjilerin masaya yatırıldığı paneller yapıldı. 

Sektör derneklerinden tam destek..

Sektörü temsil eden sivil toplum örgütleri ile güçlü iş birlikleri kuran WIN EURASIA Fuarı, MAKFED – Türkiye Makina Federasyonu, ROBODER-Robotik ve Yüksek Teknolojili Üretim Sistem Entegratörleri Derneği, TÜYİDER- Tüm Yüzey İşlemler Derneği, ENOSAD- Endüstriyel Otomasyon Sanayicileri Derneği, AKDER- Akışkan Gücü Derneği, ETMD- Elektrik Tesisat Mühendisleri Derneği’nin destekleri ve MİB-Makine İmalatçıları Birliği’nin katılımı ile düzenlendi. 

Author: Mustafa Fazlıoğlu

Mustafa FAZLIOĞLU;1990 yılı İ.T.Ü Elektrik Mühendisliği Mezunu. Mustafa FAZLIOĞLU 1990 yılından beridir Elektrik Mühendisliğinin yanısıra Teknik Medya’da faaliyet göstermektedir. www.elektrikhaber.com , www.mustafafazlioglu.com.tr, www.guneshaber.net, www.otomasyonhaber.net haber portalları bir Mustafa Fazlıoğlu yapımıdır......