Yeni Parker Hareket Kontrolörleri serisi; güçlü, modüler ve küresel endüstriyel pazara uygun şekilde tasarlanmıştır

Yeni Parker Hareket Kontrolörleri serisi; güçlü, modüler ve küresel endüstriyel pazara uygun şekilde tasarlanmıştır

Offenburg, Almanya, 27 Eylül 2022 – Hareket ve kontrol teknolojilerinde dünya lideri olan Parker Hannifin, küresel endüstriyel otomasyon pazarı için yeni Parker Hareket Kontrolörleri serisini piyasaya sürüyor. Akıllı ve çok eksenli Parker Hareket Kontrolörleri; makine mantığını, gerçek zamanlı hareket kontrolünü, gelişmiş güvenlik özelliklerini ve görselleştirmeyi tamamen ölçeklenebilir bir çözümde bir araya getirir.

Elektromekanik Parker Hareket Kontrolörleri serisi; paketleme, malzeme şekillendirme, baskı veya taşıma makineleri üreten OEM’lerin yanı sıra otomotiv, tekstil, kâğıt yapımı ve gıda-içecek endüstrilerine yönelik fabrika otomasyon çözümleri sunan sistem entegratörleri için idealdir. Sağlam ve fansız ARM CPU mimarisine dayanan seri, PAC120 ve PAC340’tan oluşur. Bu kompakt, endüstriyel ve programlanabilir kontrolörler, bir EtherCAT ağı içindeki proses sinyallerini bağlamak için G/Ç modülleri sisteminin bir parçasını oluşturur.

Hızlı ve kolay programlama için önde gelen, satıcıdan bağımsız CODESYS SoftMotion platformunu kullanan Parker Hareket Kontrolörleri, hareket kontrol uygulamalarının optimum düzeyde geliştirilmesine olanak tanıyan özel işlevler sunar. Mühendislerin IEC 61131-3 ve PLCopen Hareket standartlarına göre daha akıllı, daha etkili ve daha verimli çalışabilmeleri için her şey tek bir kullanıcı arayüzünde birleştirilmiştir.

Özellikle modüler PAC mimarisi, 2006/42/EC Makine Yönetmeliği gerekliliklerini karşılayacak şekilde bir güvenlik kontrolörü ve güvenlik G/Ç modülleri ile genişletilebilir. Böylece bir güvenlik uygulamasının geliştirilmesi, doğrulanması ve onaylanması için daha az çaba gerekir.

Mevcut tesis ağlarına kolay konfigürasyon ve üçüncü taraf cihaz bağlantısının sağlanması için tasarlanan Parker Hareket Kontrolörleri serisi; standart olarak bir OPC UA sunucusu, Modbus TCP, EtherCAT ve çift LAN ağları ve ek Ethernet/IP, PROFINET ve PROFIBUS seçenekleri dâhil olmak üzere çeşitli entegre iletişim protokolleriyle birlikte gelir. OPC UA sunucusu, entegre Endüstri 4.0 bağlantısını kolaylaştırır. USB bağlantı noktaları ve yerleşik bir SD kart yuvası, işlem verilerinin yerel olarak depolanmasını ve kontrol programlarının alınıp verilmesini sağlar.

Endüstriyel sınıf PAC120 ve PAC340, tasarım mühendislerine bellek kapasitesi, CPU performansı, iletişim seçenekleri ve CNC işlevlerindeki farklılıklar aracılığıyla hareket, senkronizasyon veya konumlandırma görevlerini içeren hemen hemen her otomasyon projesinin gerekliliklerine uygun seçenekler sunar.

Esnek hareket ve otomasyon kontrolü gerektiren uygulamalar için ideal olan PAC120, entegre yerel Modbus TCP’nin yanı sıra PROFINET G/Ç veya Ethernet/IP seçenekleri de sunar. PAC340; son derece zorlu, gerçek zamanlı, çok eksenli uygulamalar içeren çözümler geliştirmekle görevlendirilmiş tasarım mühendisleri için entegre yerel PROFINET G/Ç ve Ethernet IP ile birlikte yüksek performanslı bir CODESYS 1,5 GHz dört çekirdekli CPU sunar. PAC120 ve PAC340’ın ikisi de küresel ölçekte gerekli sertifikalarla (CE, UL ve CCC) dağıtım için uygundur.

Sonuç olarak, DIN rayına monte edilebilen Parker Hareket Kontrolörleri, birden fazla teknoloji içeren uygulamalar için eksiksiz bir otomasyon çözümü sunarak OEM’lerin verimli, yüksek performanslı kontrol sistemleri geliştirmesine olanak tanır.

Author: Mustafa Fazlıoğlu

Mustafa FAZLIOĞLU;1990 yılı İ.T.Ü Elektrik Mühendisliği Mezunu. Mustafa FAZLIOĞLU 1990 yılından beridir Elektrik Mühendisliğinin yanısıra Teknik Medya’da faaliyet göstermektedir. www.elektrikhaber.com , www.mustafafazlioglu.com.tr, www.guneshaber.net, www.otomasyonhaber.net haber portalları bir Mustafa Fazlıoğlu yapımıdır......