Proses Güvenliğinde Aktüatör Seçimi

Proses güvenliğinin en önemli konulardan biri olduğu fabrikalarda, kullanılan aktüatörlerin emniyet gerektiren uygulamalara uygun olarak seçilmesi gerekiyor. TORK, kendi ürettiği SIL3 ve ATEX belgeli ürünlerle komple sistemin hata yapma olasılığının elde edilmesini sağlayan bir yapı oluşturuyor.

Çalışma ortamının zorlayıcı olduğu uygulamalarda proses şartlarını çok iyi anlayarak ona uygun seçimler yapılması gerekiyor. Özellikle emniyet gerektiren uygulamalar ve tesislerde pnömatik aktüatörlerin seçiminde dikkat edilmesi gereken kriterler bulunuyor.

SIL3 ve ATEX belgeli ürünleriyle TORK emniyet gerektiren uygulamalarda yüksek güvenlikle kullanılıyor.  -40 derece ile +90 derece arasında değişen sıcaklıklarda çalışabilen SIL3 sertifikalı TORK pnömatik aktüatörler, seveso kapsamında giren tesislerde kullanılabiliyor.

Bu belge sayesinde TORK pnömatik aktüatörleri kullanan tesisler hata öngörüsünü buradan aldıkları bilgiler ile yapabiliyorlar. SIL sadece tek bir ürünü kapsayan yapı değil, komple sistemin hata yapma olasılığını elde edilmesini sağlayan bir yapı. Bu nedenle risk içeren tüm komponentlerin kendi özelinde hata yapma olasılıklarını deklare edilmesi gerekiyor. Bu tarz emniyet gerektiren uygulamalarda TORK ürünleri kullanılabiliyor.   

TORK markalı solenoid vanalar, pnömatik ve elektrikli aktüatörler, küresel vanalar ve bunlarla birlikte kullanılan yön valfi, switch kutusu gibi cihazlarda da ATEX belgesi bulunuyor. TORK, ATEX belgesine sahip olan ürünler ZONE 1 sınıfa kadar olan uygulamalarda kullanılabiliyor. Bu genellikle tehlike gazların bulunduğu veya açığa çıkma tehlikesi olduğu ortamlar olarak sınıflandırılabilir.

Mustafa Fazlıoğlu

Mustafa FAZLIOĞLU;1990 yılı İ.T.Ü Elektrik Mühendisliği Mezunu. Mustafa FAZLIOĞLU 1990 yılından beridir Elektrik Mühendisliğinin yanısıra Teknik Medya’da faaliyet göstermektedir. www.elektrikhaber.com , www.mustafafazlioglu.com.tr, www.guneshaber.net, www.otomasyonhaber.net haber portalları bir Mustafa Fazlıoğlu yapımıdır......

Next Post

SMS TORK 5 Farklı Kıtayı Ar-Ge ile Fethedecek

Pts Eki 7 , 2019
Yerli üretim seferberliğine omuz veren SMS TORK, ithal girdinin yoğun olarak karşımıza çıktığı otomasyon sektörünün, “endüstriyel kontrol vanalar sektöründe” en büyük yerli üreticilerinden biri. Üretiminin yüzde 30’unu ihraç eden SMS TORK, 85 ülkeye satış gerçekleştiriyor. Yerli üretimle ilgili başlatılan seferberlik özellikle ithal girdinin fazla olduğu sektörlerde şimdiden büyük bir motivasyona […]